איך מחייגים לאתר שלך?

לפני כמה שנים יצא לי לבקר בבית חולים במרכז, וראיתי שלט מעניין תלוי על הקיר של מזכירות המחלקה. זו היתה הנחיה ממחלקת הכספים של בית החולים לגבי קבלת צ'קים, בזו הלשון –

לפני קבלת צ'ק של לקוח, יש לבדוק שאינו מוגבל באופן הבא:
1. להיכנס דרך האינטרנט לתוכנת גוגל.
2. להקיש בעברית "בנק ישראל" וללחוץ אנטר.
3. ללחוץ על "איתור לקוחות מוגבלים".
4. להקיש את מספר הזהות של הלקוח.

נשבע לכם שזה היה הניסוח, "להיכנס דרך האינטרנט לתוכנת גוגל". מצד אחד, לטכנולוג כמוני זה נשמע פאתטי – הרי יש דרכים הרבה יותר מוצלחות להגיע לאתר בנק ישראל – אבל מצד שני, השלט מלמד משהו על איך חושבים אנשים אמיתיים: כאלה שלא בילו את ילדותם מול מחשבים ורשתות פרימיטיביות, לא שוחים באוקיינוס המידע בלי מצופים, ובכל זאת נאלצים להשתמש בטכנולוגיה מודרנית לצורך עבודתם.

אם אני מנסה לרגע להיכנס לראש של מי שכתב את השלט, אני מניח שצורת החשיבה היתה "ככה אני הצלחתי, אז מעכשיו זה הנוהל" – כמו בצבא, מגיעים ל-"דגל 'שק" רק אחרי "הכתף 'שק", אז אם אתה במצב "הצג" וצריך להגיע ל-"דגל", תעבור דרך "הכתף" ואל תשאל שאלות. לבנק ישראל מגיעים דרך גוגל, לא מכיר דרך אחרת.

אפשר להציע דרך אלטרנטיבית – למשל להקליד את כתובת האתר (http://www.bankisrael.gov.il) בשורת הכתובת. במציאות הישראלית, כנראה שהשיטה הזו לא מוצלחת במיוחד – אני מניח שקהל היעד של השלט לא בדיוק שולט בשפה האנגלית וכנראה יתבלבל או יפחד לנסות. אמנם יש די הרבה אתרים ששמם הוא גם החלק העיקרי של כתובתם – ynet, zap, walla – והם זוכים להצלחה רבה למרות העובדה שצריך להכיר כמה אותיות באנגלית כדי להגיע אליהם, אבל אני תוהה כמה אנשים מגיעים לזאפ ע"י הקלדת "זאפ" בגוגל; עבור מי שמשתמש בכרום (או באנדרואיד) זה נראה טבעי כמו להקליד את כתובת האתר.

יש כמה בעיות מהותיות בגישה הזו. קודם כל, מנוע החיפוש של גוגל הוא שירות שאין שום ערובה שיהיה זמין תמיד. החיפוש בגוגל גם לא מאובטח, מה שאומר שיש סכנה שמישהו יתערב בזדון בתוצאות החיפוש ויחזיר הפניה לאתר לא נכון. חברות רבות עוסקות בקידום אתרים ומוצאות דרכים לשכנע את גוגל לשנות את סדר ההצגה; אבל גם אם נוציא מהתמונה אותם ואת ההאקרים – גוגל עצמם מוכרים את התוצאות הראשונות של כל חיפוש, ומי שלא מכיר את הכתובת האמיתית של האתר יכול בקלות ליפול למלכודת.

אני יודע שעובדים על כמה נסיונות לפתור את הבעיה: דרך אחת היא כתובות אתרים בעברית, שאולי יוצאת מתוך הנחה שהישראלי הממוצע יצליח לזכור את המחרוזת "פתהט://בנקישראל.ממ.יל" (סתם המצאתי את ראשי התיבות של "פרוטוקול תעבורת היפר-טקסט", זה לא חלק מהתקן) יותר טוב מאשר את הכתובת באנגלית. בעיני זה נראה מגוחך, במיוחד אם גם ימציאו שיטת גישה לאתרים מאובטחים – נגיד, "פתהטמ://ממשלה.יל/תשלומים" שתתורגם ל-HTTPS. אי אפשר לתרגם רק חלק מהכתובת, ואם כבר מדברים על אבטחה, אתרים מאובטחים צריכים להשיג אשרות חדשות שכוללות את השם העברי.

דרך אחרת היא להשתמש במספרים – למצוא שיטה שבה מספר יתורגם לכתובת אתר, מתוך הנחה שאנשים מסוגלים להבין ולחייג מספרי טלפון. חשבתם פעם כמה קל לתפעל פקס, לעומת סריקה ומשלוח במייל או העלאה לאיזשהו אתר? אבל אם פעם היינו זוכרים מספרי טלפון בע"פ, היום זה פחות קל (מספרי טלפון בארץ היו 2-3 ספרות לאזור חיוג ו-5 ספרות למנוי, לאט לאט הגענו להמון מפעילים ו-7 ספרות למנוי, ובנוסף 1-800 ו-1-700 וכוכביות למיניהן) ורוב האנשים שומרים מספרי טלפון בזיכרון של הנייד.

היו מחשבות על שימוש בכתובת IP לגישה לאתרים, אבל זה גורם בעיות באתרים שמחזיקים מספר כתובות IP והופך לחסר-סיכוי ברגע שמתייחסים ל IPv6 כאל אופציה קרובה; כל פטנט אחר שמבוסס על שרות רשתי-מסחרי, כמו במקרה של גוגל, סובל מבעיות דומות.

אפשר לעבור לשיטת סימניות או "מועדפים": לא מקלידים כתובת אתר אלא רק פותחים קישורים שמקבלים בדרך אחרת. זה נחמד אבל קשה לשים קישור על שלט חוצות, או להכתיב אותו בשיחת טלפון (הבעיה קיימת גם לגבי כתובות דוא"ל, והפתרונות פחות או יותר דומים). לא קל לנווט בין הסימניות (אחרי שעוברים את ה-10 זה מתחיל להעיק) וכמובן, כל פעם שמפרמטים את המחשב – או עוברים בין מחשבים – קשה לדאוג לשמירת הסימניות.

אז מה עושים – איך מאפשרים לאנשים ללא זיקה טכנולוגית להגיע לאתר הנכון? אני מאמין שהפתרון טמון בשבירת קונספט ה-URL, ויצירת ממשק גרפי להזנת כתובת שמאפשר להזין בנפרד את שם האתר, שם מדינת הרישום, ופרוטוקול החיבור (לא-מאובטח או מאובטח). כשזה חלק מהדפדפן, יותר קל לייצר מזה פניה לשירות יציב ומאובטח – כמו DNSSEC – ודרכו להגיע ליעד המבוקש. ימים יגידו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה טכני. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על איך מחייגים לאתר שלך?

 1. אני חושב שמראש צורת החשיבה שלך היא לא נכונה.
  אתה מנסה להתאים את שיטת "ההתקשרות" (או חיבור, הגעה, מציאה או כל שם אחר שתבחר) לקהל הולך ונעלם.
  הבן שלי לא מבין למה הטלוויזיה לא מגיבה כשהוא לוחץ עליה עם האצבע ואתה מכוון לפקידת קבלה במשרד ממשלתי?
  עוד כמה שנים יעברו עד שלא יהיה אדם בעולם (או לפחות אדם משמעותי בעולם) שלא ידע איך מתמודדים עם URL? אז בשביל פקידות הקבלה שמשתמשות בתוכנת גוגל לשנות את השיטה (ועוד לשיטה יותר מסובכת)?

  גייט קיפינג הולך ומשתכלל, לא צריך לומר יותר מ"סירי" פעם אחת בשביל להבין שהכיוון הוא שונה לחלוטין מהזנה של 4 פריטים בחלונות שונים בכדי להגיע לאתר הנכון…

  • יאיר הגיב:

   כמה שנים יעברו עד שלא יהיו אנשים שלא יודעים להתמודד עם URL ? אני מאמין שכ-30-40. ובינתיים האנשים הללו נמצאים בעמדות מפתח וכדאי לכולנו שהם יצליחו להשתמש בטכנולוגיה. ודרך אגב, אלה אנשים שמשתמשים המון בפקס.
   לדעתי, סירי זו דוגמא מצויינת לטכנולוגיה מחורבנת שמפמפמים עם שיווק טוב… בעיני אין הרבה הבדל בין סירי לבין ה-Awesome Bar של כרום, שניהם סובלים מאותן בעיות.

 2. תומר הגיב:

  פרוטוקול הכתובות באינטרנט אינו רע מיסודו ונמצא בשימוש כפי שאנו מכירים אותו כיום כבר 30 שנים. לשם השוואה, פרוטוקול ה־HTTP קיים בקושי 20. במהלך השנים היו מספר ניסיונות להחליף את מנגנון הקלדת הכתובות, והקישור שצירפתי אמנם אותנטי אבל רחוק מלפרט על כל הפתרונות שהוצעו והיו בשימוש של משתמשים באותה תקופה וגם היום.

  כיום, מנועי החיפוש במידת מה השתלטו על מנגנון הקלדת הכתובות. כל דפדפן יעביר אותך לתוצאות חיפוש לאחר שתקליד מלל כלשהו שאינו נראה כמו כתובת אינטרנט חוקית (ולא רק גוגל כרום והדפדפן המובנה באנדרואיד כפי שציינת!), וחלק ניכר מהגולשים כלל אינו מודע שיש באפשרותו לגשת לאתרים בדרך אחרת. אם פעם היו אתרים דוגמת a.co.il ו־start.co.il שהוגדרו מראש כדפי ההתחלה של גולשים והשער שלהם לרשת האינטרנט, היום הם כבר יודעים "לחייג" את האתר המבוקש במנוע החיפוש, ובמובן מסוים זו התקדמות די טובה מבחינתנו.

  והעתיד? אני לא בטוח בכלל שיש פתרונות באופק לסוגיה זו. בפסקאות למעלה ציינתי את המצב כפי שהוא היה בישראל במהלך העשור האחרון, אבל אתה יכול להיות בטוח כי הצרות הללו אינן אופייניות רק לישראל. הפתרון היחידי שאני רואה הוא החלת כתובות אינטרנט מלאות בעברית. זה נמצא בטיפול של איגוד האינטרנט הישראלי אם כי לא ידוע כרגע מתי יושלם התהליך וכיצד. אם נצליח לגרום לביטוח לאומי לקבל את הכתובת "ביטוח-לאומי.ישראל" אולי נצליח גם לחנך אנשים להקליד כתובות אינטרנט כפי שאנחנו למדנו לעשות זאת לפני שנים רבות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s